Do odkrywania Pienin: Sromowce Wyżne

Osoby, które planują wyjazd w góry, jednak mają ochotę poznać inne okolice niż Tatry, mogą zdecydować się na malownicze Pieniny. To jeden z najpopularniejszych w tej chwili regionów turystycznych w Polsce. To malownicze pasmo Karpat jest naprawdę godne odwiedzenia, zarówno ze względu na tutejsze oszałamiające krajobrazy, jak i wspaniałą przyrodę.

Jedną z najpopularniejszych miejscowości w obrębie Pienin są Sromowce Wyżne. Naprawdę warto zatrzymać się właśnie tutaj. Sromowce to wieś, która jest raczej niewielka. Kiedyś tutejsza ludność utrzymywała się w pierwszej kolejności z flisactwa oraz oczywiście rolnictwa. Sytuacja zmieniała się, kiedy powstało Jezioro Czorsztyńskie, jedna z większych atrakcji w okolicach. Oprócz tego powstał także wyciąg na stoku Sosny. W praktyce oznacza to, że Sromowce to miejsce, które warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą.

Liczne atrakcje turystyczne, wachlarz miejsc noclegowych oraz bliskość przełomu Dunajca spowodowały, że Sromowce Wyżne corocznie odwiedzane są przez rzesz turystów z różnych rejonów kraju. Dość łatwo można znaleźć atrakcyjne noclegi, można skorzystać chociażby z ofert licznych tutejszych gospodarstw agroturystycznych. To wszystko prowadzi do tego, że malownicze Sromowce Wyżne od dawna uważane są za jedno z bardziej godnych polecenia miejsc w Pieninach. Nie tylko sam przełom Dunajca, choć to zdecydowanie atrakcja numer jeden, jest interesujący dla przyjezdnych. We wsi warto odwiedzić także i tutejszą Izbę Regionalną, która powstała z inicjatywy tutejszego koła gospodyń wiejskich. To miejsce, gdzie można nieco więcej dowiedzieć się na temat kultury tych okolic.

W wiosce znajduje się ponadto muzeum, które powinno zaciekawić wszystkich zainteresowanych lokalnymi tradycjami góralskimi. Godny odwiedzenia jest także i tutejszy kościół św. Stanisława BM. To obiekt zabytkowy. W pobliżu budynku można zobaczyć pomniki rodziny Drochojowskich, dawnych właścicieli tych okolic, jak również fundatorów samego kościoła.

Sromowce Wyżne to wieś popularna wśród turystów, która nadaje się doskonale zarówno na wypoczynek letni, jak zimowy. Latem w Sromowcach odbywa się sporom różnego typu festynów i różnych imprez, także z udziałem regionalnych zespołów. Zimą natomiast można w pełni wykorzystać tutejszy wyciąg narciarski Polana Sosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>