Kościół Jezuitów na Górce niedaleko Kościeliska

W górach znajduje się wiele zabytków. Niektóre z nich są bardziej znane, a część z nich kojarzy tylko okoliczna ludność. Wszystkie mają jednak sporo do zaoferowania. Najważniejszym ich atutem jest styl architektoniczny, w którym zostały wykonane. Nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać, że tutejsza zabudowa znacząco różni się od tego, co możemy spotkać w innych regionach kraju, tereny górskie rządzą się swoimi prawami. Oczywiście, jeśli wybieramy się na dłużej w góry niezależnie od powodu, nie możemy zapomnieć o odpowiednim noclegu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie czegoś w Kościelisku, które posiada rozbudowaną bazę noclegową. Duży wybór miejsc do spania znaleźć można w bazie meteor-turystyka.pl, z pewnością odszukamy tam odpowiedni kwaterunek na krótszy i dłuższy pobyt w górach.

Spowodowane jest to głównie tutejszym klimatem który, mimo że ma wiele walorów prozdrowotnych, nie należy do najłagodniejszych. Nie ma się jednak czemu dziwić. Góry to teren wypiętrzony o mniejszej ilości tlenu, a także zimniejszy. Z powodu ukształtowania terenu niewiele ciepła pozostaje w tych regionach. Właśnie do tych czynników dostosowano tutejszą architekturę. Najbardziej charakterystycznymi jej cechami są strome, czterospadowe dachy oraz małe okna. Dzięki temu udaje się zachowywać dużą ilość ciepła, która przez wielkie, przeszklone przestrzenie mogłaby zbyt łatwo się ulatniać. Kolejną charakterystyczną cechą dla tutejszej architektury jest budulec. Większość budynków, które tutaj powstają, tworzy się i konstruuje z drewna. Przykładem budynku, który wpisuje się w tę konwencję jest niewątpliwie Kościół Jezuitów na Górce. Znajduje się on na południowym zboczu Gubałówki wikipedia.org, a słynie z dość nietypowego zastosowania. Górale, którzy składają śluby wstrzemięźliwości, robią to właśnie tutaj. Dlatego też powstała ogólnopolska tradycja, aby takie zobowiązania składać właśnie w tym kościółku. Historie ludowe głoszą, że tradycja tych ślubowań zaczęła się w 1971 roku, kiedy jeden z górali ślubował księdzu w Kościele na Górce, że przez miesiąc nie dotknie alkoholu. Po tym czasie góral postanowił złożyć oficjalną obietnicę wstrzemięźliwości, tym razem na całe życie. Mieszkańcy najbardziej oddalonych województw przyjeżdżają właśnie tutaj, do Kościoła Jezuitów na Górce, aby wśród tej wyjątkowej natury obiecać coś sobie i Bogu. Kościół, do którego zmierzają powstał w dziewiętnastym wieku, a właściwie na przełomie tego i kolejnego stulecia. Dodatkowo w jego obrębie znajdują się kaplice poświęcone wielkim myślicielom Kościoła. Kościół Jezuitów na Górce jest miejscem tłumnie odwiedzanym także przez okolicznych mieszkańców, którzy w jego murach chcą dokonać zmian w swoim życiu. Dlatego właśnie warto go odwiedzić, aby znaleźć się w miejscu, które odmieniło na zawsze wiele żyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>