Kościoły Nowego Sącza

Do Nowego Sącza niektórzy przybywają jedynie po to, by zatrzymać się na chwilę w trakcie dalszej podróży. Szybko orientują się, że to był błąd, bo właśnie tutaj znaleźć można wiele pięknych zabytków, parków oraz innych turystycznych atrakcji. Jednak można szybko naprawić swój błąd i skorzystać z tutejszej bazy noclegowej, by zatrzymać się na dłużej. Nowy Sącz zaoferuje nam noclegi zarówno w samym centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, gdzie przyciągają także tutejsze gospodarstwa agroturystyczne.

W Nowym Sączu znajduje się wiele zabytkowych świątyń, cmentarzy i innych miejsc, które świadczą o bogatej historii tego miasta, w której zawsze obecnych było wiele kultur. Najstarszym nowosądeckim klasztorem jest ten Franciszkański. Zbudowany u schyłku XIII wieku, służył nie tylko celom religijnym, ale także obronnym. W drugiej połowie XIV wieku wzniesiono tu gotycki Kościół p. w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Później do kościoła dobudowano także kaplice, wpierw p. w. św. Bernardyna, później także p. w. św. Katarzyny oraz Przemienienia Pańskiego. Stała tu także wysoka wieża, niestety, dwa pożary strawiły prawie doszczętnie cały kompleks. Do dzisiaj zachowała się jedynie najmłodsza z kaplic, która od ponad 200 lat funkcjonuje jako kościół ewangelicki.

Ciekawym budynkiem jest także klasztor Jezuitów na ulicy Piotra Skargi. Znajduje się w jego wnętrzach obraz Matki Bożej Pocieszenia, pochodzący z XVI wieku. W roku 1963 został on koronowany przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, w obecności (wtedy jeszcze) biskupa Karola Wojtyły. Na południowej ścianie znajduje się ciekawy zegar słoneczny. Interesującym miejscem jest bazylika św. Małgorzaty, pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku. W jej wnętrzach znajduje się kolejny cenny malunek, będący obiektem kultu i przyciągającym tysiące pielgrzymów każdego lata. Sam budynek również jest ciekawy i ukazuje różne materiały i style, dodawane na przestrzeni dziejów. Nowszym budynkiem, ale równie ciekawym, jest pochodzący z początku XX wieku kościół p. w. św. Kazimierza. Znajduje się on na rogu ulic Kościuszki oraz Długosza. Do środka przyciąga wiernych oraz turystów tryptyk zaprojektowany przez profesora Bukowskiego, a także droga krzyżowa wykonana przez Władysława Hasiora. Obok kościoła znajduje się szkoła podstawowa, wzniesiona w podobnym czasie, wybudowana w stylu neorenesansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>