Niezwykła historia Jastarni

Jastarnia to miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Położone jest na Mierzei Helskiej. Jest niezwykle dobrze rozwiniętym nadmorskim kurortem wypoczynkowym, który koniecznie każdy powinien odwiedzić.

Miejscowość może pochwalić się aż sześcioma kąpieliskami, portem morskim oraz pięcioma przystaniami. Oczywiście, nie mogło również zabraknąć doskonale przygotowanej bazy noclegowej. Miasto jest starannie przygotowane na przyjęcie tysięcy turystów, dlatego też bardzo łatwo znaleźć fantastyczne oferty stancji [http://meteor-turystyka.pl – noclegi Jastarnia].

Jastarnia to nazwa pochodząca najprawdopodobniej od kaszubskiego słowa „jastra” czyli „coś jasnego” lub „Wielkanoc”. Dawniej funkcjonowało tutaj głównie kaszubskie oraz niemieckie nazewnictwo. Pierwsza wzmianka o mieście w źródłach pojawiła się w 1378 roku. Najstarsze ślady zamieszkania tych terenów przez ludzi pochodzą z I wieku przed naszą erą. Do XX wieku była to głównie wioska zamieszkiwana przez rybaków. Obecny kształt miejscowości to połączenie wiosek Bór oraz Jastarnia Pucka. Bór należał do Wolnego Miasta Gdańsk, natomiast Jastarnia Pucka – do Starostwa Puckiego.

Największy rozwój miejscowości przypada na okres międzywojnia. To właśnie wtedy doprowadzono tu linię kolejową oraz stworzono port rybacki. Prawa miejskie Jastarnia uzyskała w 1973 roku. W tej chwili jest to głównie miejscowość turystyczna, którą rocznie odwiedzają tłumy turystów, głównie z racji niezwykle interesującego położenia. Dużą ciekawostką jest również prowadzona na terenie gminy akcja promocyjna „Pieniądz lokalny”.

Od 2006 roku turyści mogą zakupić żeton, który nazywa się „3 merki”. Jest to równowartość 3 złotych polskich. Można go wymieniać w określonych miejscach na towary lub usługi. Żetony produkuje Mennica Polska S. A. Organizatorem tej niezwykle pomysłowej akcji jest gmina Jastarnia oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni. Dotychczas wydano monety takie jak między innymi: „75 lat Juraty”,” Kuźnica”, „35 rocznica nadania praw miejskich Jastarni”, „Jubileusz Sportu” oraz „80 lat Juraty”.

Kolejną ciekawostką dotyczącą tej miejscowości jest to, iż jest niezwykle dużo rodowitych Kaszubów. Według danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, to w Jastarni jest największy odsetek osób narodowości kaszubskiej w ogólnej liczbie mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>