Ogólne informacje o Piszu

Pisz to mazurskie miasto leżące nad jeziorem Roś i rzeką Pisą, położone w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jest on największą obszarowo gminą w Polsce – zajmuje 634 kilometry kwadratowe powierzchni. Miasto otacza Puszcza Piska [info – Wikipedia].

Nie brakuje tu również zabytków. Są to zarówno barokowe budowle, jak i powojenne „pamiątki”. Do tych drugich zaliczyć możemy zespół ośmiu niemieckich schronów, które wybudowano tu w latach 1939-1944. Wśród nich znajduje się jedyny w Polsce schron bierny typu Regelbau 502. Jest to główny schron zespołu, który odnowiono i udostępniono. W środku możemy zobaczyć ekspozycję militarno-historyczną. Do zespołu zalicza się także odnowiony schron bojowy CKM oraz działo przeciwpancerne i sześć nieodnowionych schronów – bojowych i biernych. Całość tworzy trasę historyczną „Piska Pozycja Ryglowa”, którą można bezpłatnie zwiedzać. Jest to na pewno duża ciekawostka dla tych, którzy interesują się historią II wojny światowej.

Z nowszych zabytków warto także wymienić tutejszą, nieczynną już, wieżę ciśnień z 1902 roku oraz neogotycki ratusz, który wybudowano w 1900 roku. Obecnie mieszczą się w nim Muzeum Ziemi Piskiej, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Stanu Cywilnego. Interesujący jest również kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela, którego wieża pochodzi z 1694 roku i jest najstarszym elementem budowli. W mieście znajdziemy także pozostałości dawnego krzyżackiego zamku – są to fragmenty muru oraz fundamenty. Warto się przyjrzeć także tutejszej miejskiej zabudowie. Możemy zobaczyć wśród niej kilka barokowych budynków, z których najstarszy powstał w XVIII wieku. Przy Placu Daszyńskiego zaś znajdują się jedyne domy, jakie pozostały z dawnej bogatej secesyjnej zabudowy miasta. Na placu ustawiono także tak zwaną Kamienną Babę, czyli obelisk z różowawego głazu z niewyraźnie zarysowaną twarzą, przedstawiający najprawdopodobniej jakiegoś staropruskiego boga. Odnaleziono go w pobliskich Wejsunach. Na zapleczu ratusza mieści się zaś tak zwana Baszta, czyli XIX-wieczny neogotycki budynek. Pierwotnie była to słodownia nieistniejącego już browaru.

Miasto jest bardzo ciekawe turystycznie i zdecydowanie jest tutaj co zwiedzać, dlatego też do Pisza przyjeżdża wielu turystów. Z tego też powodu w mieście musiała powstać bogata i rozbudowana baza noclegowa [patrz ➩ meteor]. Liczne obiekty przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Pisz oferuje zaś niezliczoną ilość atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>