Park Zdrojowy i wąwozy w Nałęczowie

Zaginiony świat baroku obecnie można odnaleźć w starych kościołach, pałacach lub parkach. Jednym z takich miejsc jest znajdujący się w Nałęczowie Park Zdrojowy. Założycielem oraz pomysłodawcą był pierwszy właściciel pałacu, czyli Stanisław Małachowski (małżonek Marianny Potockiej). Pochodzący z osiemnastego wieku park jest oazą spokoju, gdzie można skupić myśli i naładować się pozytywną energią.

Nałęczów to tak naprawdę miasto przekształcone z Bochotnicy (XII wiek), którego właścicielem w XVIII wieku stali się Małachowscy. Dzięki współpracy z architektem Ferdynandem Naxem między 1771 a 1775 powstał tu przepiękny barokowy pałac otoczony parkiem. Co prawda w tamtych czasach turystów było tu jeszcze niewielu, a noclegi gości znajdowały się raczej w pałacu, jednakże wraz z upływem czasu wiele osób doceniło urok Nałęczowa. Spacer w 20-hektarowym obiekcie parkowym pozwala na ukojenie nerwów, rozkoszowanie się przyrodą oraz bliskością zwierząt takich jak łabędzie, kaczki lub wiewiórki. Mikroklimat miejscowości sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego, dlatego znajduje się tu jedyne w Polsce uzdrowisko dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Często są tu kierowane na rehabilitację osoby po przeszczepie serca lub zawale. Osoby mogące poruszać się o własnych siłach mogą podziwiać przepływającą przez park Bochotniczankę, która na pewnym odcinku tworzy niewielkie jezioro. Dodatkową atrakcją jest możliwość spacerowania w lessowych wąwozach, których na samej Lubelszczyźnie jest sporo, jednak w pozostałej części kraju są raczej niespotykane. Wydłużona i dość wklęsa droga o stromych zboczach tworzy wąwozy, na których rośnie mnoga roślinność. Dzięki temu można z bliska obserwować system korzeniowy drzew i roślin.

Nałęczów to niewielkie miasto położone na wschodnich terenach Polski. Zdawałoby się, że w porównaniu do wielkich ośrodków miejskich ma niewiele do zaoferowania. Nic bardziej mylnego. Przepięknie położona miejscowość kusi wyjątkowymi krajobrazami, których na próżno można szukać w innych województwach, a także pomaga odzyskać zdrowie i energię. Warto tutaj przyjechać nawet nie mając problemów z nadciśnieniem lub niebezpiecznymi chorobami serca. Baza noclegowa w miejscowości jest dobrze rozwinięta (), dlatego każdy na pewno znajdzie tu miejsce odpowiednie dla siebie. Oprócz uzdrowiska znajduje się tu wiele hosteli i pensjonatów, które przygotowały ciekawe noclegi dla turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>