Przynęty na turystów – atrakcje Jeleniej Góry

Fascynujące miasto Jelenia Góra należy historycznie do Dolnego Śląska. Położone w południowo-zachodniej Polsce, nad rzeką Bóbr, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej. Od zachodu ograniczają je Góry Izerskie oraz Pogórze Izerskie, od południa Karkonosze, od Wschodu Rudawy Janowickie, a na północy Góry Kaczawskie.

Miasto zauroczy nas ciekawym klimatem oraz długą historią. Doskonała lokalizacja to nie jedyne walory tego miejsca. Znajdziemy tutaj także sporo zabytków. Warto odwiedzić jeleniogórskie muzea, a także instytucje kulturalne, jak Filharmonia Dolnośląska oraz Teatr im. C.K. Norwida czy Teatr Maska. Miasto nie pozwoli nam zaznać nudy ani przez chwilę. Z pewnością spędzimy tutaj miło czas.

Aby nasz pobyt w Jeleniej Górze był maksymalnie komfortowy oraz przyjemny koniecznie zarezerwujmy odpowiedni nocleg. Baza noclegowa miasta [] z pewnością przypadnie nam do gustu. Znajdziemy tutaj wiele hoteli oraz pensjonatów. Miasto oferuje nam także ośrodki wypoczynkowe i pokoje gościnne. Możemy również skorzystać z noclegu w gospodarstwie agroturystycznym lub na kempingu. Bez problemu wybierzemy odpowiednie miejsce.

Zespół pałacowy Schaffgotschów mieści się przy ul. Karkonoskiej. Barokowa rezydencja powstała w latach 1705-1712. Jest on ciekawie zlokalizowany w środkowej części Sobieszowa na krawędzi skarpy. Pałac wzniesiono na planie prostokąta. Posiada trzy kondygnacje i elewację zwieńczoną tympanonem. Budowla jest pokryta czterospadowym dachem.

Dwór Czarne został wybudowany w XVI wieku. Kamienny pałac powstał z inicjatywy Caspara Schaffgotscha i jest otoczony fosą. Pałac składa się z czterech skrzydeł oraz dziedzińca w środku. Wewnętrzny dziedziniec jest dostępny przez bramę oraz most. Zobaczymy tutaj także ozdobny, renesansowy portal.

Filharmonia Dolnośląska jest jedną z jednostek bogatego zaplecza kulturalnego miasta. Placówka powstała w 1976 roku. Budynek uległ rozbudowie w 2002 roku. Jego scena gości wybitnych solistów oraz dyrygentów. Widzowie mogą uczestniczyć w koncertach orkiestry symfonicznej oraz zespołów kameralnych.

Największą instytucję kulturalną w Jeleniej Górze stanowi Teatr im. C. K. Norwida. Piękny budynek, będący siedzibą teatru został zaprojektowany przez Alfreda Daehmela. Jest doskonałym przykładem architektury tzw. secesji jeleniogórskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>