Rzepedź nie do końca odkryty zakątek Polski

Rzepedź to jedna z najbardziej nieodkrytych pod kątem turystycznym wsi na terenie województwa podkarpackiego. Sama lokalizacja na obszarze powiatu sanockiego wskazuje, że może tutaj być szokująco pięknie. W rzeczy samej wieś leży pomiędzy Beskidem Niskim i Bieszczadami stanowi więc wrota ku górom uwielbianym przez amatorów górskich wędrówek i zwiedzania zabytków sztuki sakralnej. Wioskę zdobi potok Rzepedka, to właśnie nad tym potokiem znajduje się najstarsza część wsi. Nowsza część, traktowana jako przemysłowa, znajduje się u zbiegu rzek Osławy i Osławicy, tylko że Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego w latach 90. XX wieku przeszły do historii, a obecnie żadna lokalna firma nie zatrudnia tutaj takiej ilości pracowników.

Nazwa wsi podchodzi od wołoskiego słowa „repede”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „bystry potok”. Wieś została lokowana jako wieś królewska, a stało się tak dzięki przywilejowi wydanemu przez starostę sanockiego, Mikołaja Wolskiego. Wraz z powstaniem wsi pojawiła się cerkiew niestety, nie zachowała się ona do dzisiejszych czasów. Wiadome jest, że na jej miejscu zbudowano w 1824 roku cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Do XXI wieku cudem przetrwała, zapewne chroniona przez swego patrona. Nie popadła w ruinę dzięki przekształceniu świątyni w katolicką kaplicę pogrzebową. W latach 70. XX wieku z inicjatywy i na koszt grekokatolików przeprowadzono w cerkwi generalny remont. Zachowało się tutaj sporo oryginalnych elementów sakralnych, ale podczas działań wojennych i za wojen światowych zaginęło sporo ikon i wywiezione zostały dzwony. Czasy wojen zezwalały na bezkarne plądrowanie przez wojska wszystkiego tego, co weszło w drogę. Na szczęście świątynia nie została spalona. Cerkiew jest konstrukcji drewnianej, a jedynym elementem kamiennym jest podmurówka. Współcześnie cerkiew jest w rękach katolików obrządku łacińskiego i bizantyjskiego.

Baza noclegowa w Rzepedzi dopiero raczkuje, ale wieś jest coraz bardziej świadoma swojego turystycznego potencjału. Nie ma tu luksusowych, ogromnych hoteli, znajdziemy za to kameralne rzepedzkie noclegi. Są one często umiejscowione w prywatnych domach mieszkańców tego uroczego miejsca. Przyjazd tutaj to wspaniała okazja do wypoczynku w miejscowości, w której nie ma natężenia turystycznego, a jednocześnie będącej bazą wypadową, chociażby w Bieszczady. Kameralna atmosfera wsi pozwala na całkowite oderwanie się od problemów życia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>