Tatry poza sezonem – górska eskapada

Zakopane (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakopane) jest mekką turystów. Niestety dla prawdziwych wielbicieli gór, nie jest to dobra wiadomość. Z powodu dużego zainteresowania, Tatry i ich stolica Zakopane są w sezonie mocno oblegane, przez co wypad na nad Morskie Oko przypomina stanie w kolejce. Zakopane jest cenione za położne, klimat oraz za to, że jest w nim duża baza noclegowa. Niestety jest tłoczno i przaśnie. I co z tego, że trasę nad Morskie Oko uważamy za jedną z najładniejszych w Polsce, lub wejście na Giewont za jedno z najbardziej malowniczych, jeśli latem możemy co najwyżej oglądać na tych podejściach plecy, idących przed nami ludzi.

Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste. W Tatry najlepiej jest wybrać się poza sezonem. Chodzi tu głównie o sezon letni oraz zimowy. Najlepszym wyborem jest koniec roku szkolnego i akademickiego, który splata się z początkiem jesieni. Wówczas ruch turystyczny słanie (czasem nawet znacznie) i jest to jeden z nielicznych momentów w roku, kiedy możemy spacerować mijając zaledwie kilka osób. Najważniejsze w tym są górskie noclegi, podobnie jak wybrzeże w sezonie, stają się horrendalnie drogie, po to aby poza sezonem zapłacić w nich grosze. Do wyboru w takich sytuacjach mamy tanio albo bardzo tanio (). Tanio jest w samym Zakopanym, bardzo tanio w miejscowościach przyległych, takich jak Biały Dunajec dla przykładu. W oczekiwaniu na gości w okresie świąteczno-sylwestrowym kwatery tanieją w zastraszającym tempie. Co prawda zdarzyć się może, że spadnie dużo śniegu, i nie wszędzie uda się dojść, ale mimo wszystko dane będzie nam poznać okolice, w swej mniej komercyjnej i bardziej przyjaznej wersji.

Śnieg w Tatrach w październiku nie jest niczym dziwnym, i dzięki temu możemy poczuć namiastkę naprawdę śnieżnej zimy. Wiadomo, że to co w górach spalimy, warto nadrobić w karczmie, a te stają się podobnie jak i właściciele pensjonatów, zdecydowanie bardziej przyjazne i lokalne. Zwiedzanie w ten sposób Tatr i zakopanego nie gwarantuje nam zawsze pogody, ale najczęściej potrafi miło zaskoczyć, dzięki temu, że w innych porach roku nie doświadczymy tak prawdziwie tego miasta oraz samych gór. Pomimo tego, że są zdominowane przez komercję i masową turystykę, potrafią pokazać swoje prawdziwsze oblicze, warto jednak wpaść tam wtedy, kiedy mają na to szanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>