Twierdza – dumą historycznego Kłodzka

Nie każdy wie, że Dolny Śląsk to bardzo ciekawy rejon pod względem turystycznym. Jednym z ciekawszych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić jest Kłodzko. To miasto o wyjątkowo bogatej historii. Przez nie właśnie wiodła nawet jedna z odnóg tzw. szlaku bursztynowego. Do dzisiaj możemy liczyć na wiele interesujących atrakcji.

Do najciekawszych miejsc w mieście zalicza się zabytkowa twierdza. To chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w okolicy. Charakterystyczna forteca, znajduje się w samym centrum, a konkretnie na wysokiej na 369 m.n.p.m. Górze Fortecznej. W tej chwili przepiękna warownia w Kłodzku uchodzi za jedną z najbardziej interesujących atrakcji turystycznych na terenie Dolnego Śląska. Nie dziwi zatem, że jest ona tak chętnie odwiedzana przez turystów z różnych regionów naszego kraju.

Słynna budowla powszechnie uważana jest za jeden z najciekawszych systemów obronnych z XVII-XVIII wieku, który zachował się do dzisiaj na całym kontynencie europejskim. Cały system ma powierzchnię 32 ha. Kompleks obejmuje następujące elementy: główny budynek twierdzy, pomocniczy fort znajdujący się na Owczej Górze po drugiej stronie Nysy, a także dotychczas zachowane fragmenty obwarowań i umocnień. Warto nadmienić jeszcze, że została wybudowana na miejscu dawnego średniowiecznego znanego grodu. Zasadniczo prace fortyfikacyjne na tym obszarze prowadzone były już w XVI oraz XVII wieku. Jednak dopiero kiedy Kłodzko i jego okolice zostały zajęte przez Fryderyka II, najsłynniejszego króla pruskiego, prace te zyskały na intensywności. W zasadzie można nawet pokusić się o stwierdzenie, że charakterystyczny budynek zawdzięcza swoją prezencję właśnie starań tego władcy. Co istotne, nad projektami pracowali cenieni w swoich czasach inżynierowie. Stąd też ma bardzo dobre parametry obronne. Dobrze byłoby jeszcze wspomnieć o tym, jak wygląda w tym momencie baza noclegowa w Kłodzku. Zasadniczo nie pozostawia ona nic do życzenia. Noclegi (przegląd miejsc ) można łatwo zarezerwować nawet online. Dostępne są zarówno ekskluzywne apartamenty, jak i pokoje czy zawsze chętnie wybierane kwatery prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>