W murach żywieckiego zamku

Żywiec to niezwykle urokliwe miasto w województwie śląskim. Słynie z przepięknej przyrody, ale i bardzo cennych zabytków. Jednym z nich jest zespół zamkowo-parkowy, który swoją różnorodnością zachwyca wszystkich turystów. Z czego słynie ten wyjątkowy zamek?

Cały kompleks składa się z czterech głównych części. Pierwszą z nich jest tak zwany Stary Zamek, który został wzniesiony pod koniec piętnastego wieku przez ród Komorowskich. Był on wiele razy przebudowywany, a obecna jego wersja jest neogotycka i zawdzięczamy ją Habsburgom. Przebudowali oni zamek w drugiej połowie XIX wieku. Od ponad 10 lat w budynku mieści się Muzeum Miejskie, które słynie przede wszystkim z unikalnej ekspozycji etnograficznej. Nie brakuje także licznych eksponatów historycznych, archeologicznych, przyrodniczych oraz dzieł sztuki. Kolejną częścią jest Nowy Zamek, czyli neoklasycystyczny pałac Habsburgów. Zbudowano go w XIX wieku i on również był kilka razy przebudowywany. Ostatnia przebudowa miała miejsce na początku XX wieku. Jeszcze niedawno mieszkała tu księżna Maria Krystyna Altenburg, córka arcyksięcia Karola Olbrachta. Od prawie trzydziestu lat Nowy Zamek znajduje się w rejestrze zabytków. Turystów zachwyca także przepiękny Park Zamkowy, którego powierzchnia wynosi ponad 25 hektarów i przypomina dawne włoskie ogrody zamkowe. Słynie przede wszystkim z urokliwych kamiennych mostków, polany widokowej i basenu z fontanną. Między Nowym Zamkiem a Starym Zamkiem zbudowano również okazałą studnię. Od kilku lat na terenie tym funkcjonuje Park Miniatur, który każdego roku przyciąga rzesze turystów. Można zobaczyć tu miniatury najważniejszych zabytków na Podbeskidziu. Znajdują się tu modele wielu zamków, pałaców i innych wyjątkowych budynków, chociażby urokliwej leśniczówki i drewnianego kościółka. Ostatnią częścią całego kompleksu jest tak zwany Domek Chiński. To zabytkowa murowana altana, którą w XVIII wieku wybudowali Wielopolscy. Jest to świetny przykład ogrodowej architektury. Na parterze budynku otworzono kawiarnię, a na piętrze niezwykle ciekawą galerię.

Na zwiedzenie całego kompleksu trzeba poświęcić wiele godzin, toteż warto znaleźć w Żywcu nocleg. Warto wiedzieć, że baza noclegowa jest w tej miejscowości bardzo rozbudowana. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „Żywiec noclegi”, a na pewno pojawi się wiele godnych uwagi ofert. Weekend lub urlop w Żywcu z pewnością będzie niezapomniany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>