Wałbrzyski Park i Mauzoleum

Wałbrzych to obok Wrocławia i Poznania – najpiękniejsze miasto zachodniej Polski, jest zdecydowanie perłą województwa dolnośląskiego. Zawiera nie tylko słynne na całym świecie zabytki jak Lisia Sztolnia i Zamek Książ, ale także góry, lasy, parki i inne walory przyrodnicze, które sprawiają, że Wałbrzych jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Polsce i w Europie. Wałbrzych od zawsze był miastem mocno uprzemysłowionym co mocno kontrastuje z wizerunkiem zabytkowego miasta pełnego zieleni, jednak dzięki wzmożonemu przemysłowi Wałbrzych mieści cudowne zabytki przemysłu jak wspomniana już wcześniej Lisia Sztolnia.

W ostatnim czasie miasto zwiększa rolę turystyki, inwestuje w reklamę i marketing, jednak zrobiło się o nim głośno przez zupełny przypadek kiedy to rzekomo odkryto miejsce gdzie do dzisiaj spoczywa legendarny „złoty pociąg”, którym hitlerowcy wywozili dobra i złoto z Wrocławia. Wieści o odnalezieniu pociągu z legendy okazały się tylko pogłoskami, jednak Wałbrzych pozostał na językach do dzisiaj. W Wałbrzychu znajduje się kilka bardzo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, jednym z takich miejsc jest Wałbrzyskie mauzoleum, które jest miejscem o wyjątkowo mrocznym, ale jakże wciągającym klimacie. Po wejściu do środka można spotkać zawalone przejścia prowadzące do tuneli w których pochowano ludzi. Po wejściu można zobaczyć ceglane słupy podpierające łuki. Obecnie na środku znajduje się gòrka z popiołu, na jej miejscu stała kolumna z tak zwanym „wiecznym ogniem”. Kolumna od dołu ozdobiona była wilkami z kamienia.

Mauzoleum (nazywane ròwnież  Totenburg) jest ostatnią świątynią Hitlera która przetrwała do dziś. Kolejnym miejscem wartym odwiedzin jest bez wątpienia Książański Park Krajobrazowy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Książański_Park_Krajobrazowy) jest to piękny park z mnóstwem ścieżek, kładek, skałek, punktów widokowych. W głębokim jarze szumi Pełcznica, na wysokiej skale wznosi się potężny Książ. Trzeba odwiedzić pieszo czy rowerowo. Warto wybrać się z aparatem na wycieczkę w miejsca trochę dalej oddalone od zamku, można spotkać na przykład na ogół bardzo rzadko spotykane w Polsce muflony, jednak w tych okolicach nie tak trudno o bliskie spotkanie z tym łagodnym zwierzęciem. Warto też zajrzeć w okresie kwitnienia rododendronów co zapewni przepiękny widok. Nie pozostaje nic innego jak zajrzeć do szerokiej wałbrzyskiej bazy noclegowej () i wybranie czegoś odpowiedniego dla siebie. Wałbrzych to zdecydowanie bardzo dobry wybór jeżeli chodzi o kilkudniowy wypad, jest bardzo dużo terenów w których można aktywnie spędzić czas, wypocząć, jest wiele miejsc wartych zwiedzenia, oraz takich które zapewnią rozrywkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>